Audyt energetyczny

Audyt energetyczny to procedura, która ma na celu identyfikację potencjału w zakresie zmniejszenia zużycia i poprawie efektywności energii elektrycznej w przedsiębiorstwach.

Dlaczego?

Audyt energetyczny to procedura, która ma na celu identyfikację potencjału w zakresie zmniejszenia zużycia i poprawie efektywności energii elektrycznej w przedsiębiorstwach. W wyniku audytu uwzględniane są oszczędności energii w okresie długoterminowym, a także analiza kosztów cyklu życia instalacji.

Audyt energetyczny w przemyśle Przeprowadzany jest w różnych sektorach i przyczynia się do oszczędności finansowych, efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Jest to szczególnie istotne w kontekście dążenia do neutralności klimatycznej, która stanowi jeden z filarów efektywnego wykorzystania energii.

Dodatkowo, audyt energetyczny jest często wymagany przez prawo i stanowi element strategii zrównoważonego rozwoju, co przyciąga klientów i inwestorów. Przedsiębiorstwa, które przeprowadzają audyt, mogą zoptymalizować zużycie energii, co ma bezpośredni wpływ na ich rentowność.

Cel audytu:

Dlaczego to robimy?

Światowy przemysł pochłania około 40% światowej produkcji energii elektrycznej. Wśród tych 40% zużywanej energii w segmencie przemysłowym 80% stanowią silniki elektryczne.


To właśnie napędy stanowią serce wielu procesów produkcyjnych w zakładach przemysłowych, które tworzą otaczającą nas rzeczywistość. Nic więc dziwnego, że konstruktorzy napędów poświęcają tak wiele uwagi na optymalizację i efektywność energetyczną.


Ich wydajność, sprawność i zużycie energii mają bezpośredni wpływ na koszty operacyjne w całym przedsiębiorstwie. Wymiana i modernizacja silników już o jedną normę wyżej z IE3 na IE4 niesie znaczące korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Na naszym rynku wciąż dużą popularność mają silniki przestarzałej konstrukcji klasy IE2 oraz jeszcze niższej, których wieloletnia eksploatacja doprowadziła do znacznego już obniżenia swojej sprawności.

Przekonał się o tym nasz klient z branży AGRO, który na jednej z wielu swoich wielkopolskich farm, opierał swój proces technologiczny na silnikach o klasie IE2 o mocy łącznej ok. 1.5MW, które pracują nieprzerwanie cały rok z wyjątkiem dwutygodniowej przerwy postojowej zakładu.

Wynik audytu:

Dlaczego to robimy?

Wspólnie z naszym partnerem ABB, wykonaliśmy tam audyt energetyczny. Choć dla nas wynik tych obliczeń był z góry znany, to po raz kolejny ten szwajcarski producent silników udowodnił zarówno nam, jak i klientowi, że w kwestii efektywności energetycznej są w stanie wspiąć się na wyżyny możliwości technologicznych, zapewniając:

Zwrot całej inwestycji po 15 miesiącach

Efektywniejszy układ napędowy

Oszczędność energii na poziomie 52 TOE

Najszybszy zwrot na największym silniku, niecałe 9 miesięcy!

Profesjonalny audyt potrafi przynieść korzyści od pierwszego dnia od jego wykonania, to też doskonały sposób na spotkanie z NM-D oraz ABB, podczas którego poznasz profesjonalistów zapewniających wsparcie nie tylko w kwestii efektywności energetycznej, ale i całej branży przemysłowej.

Przekonaj się jakie oszczędności znajdziemy dla Ciebie, napisz do nas i umów się na bezpłatny audyt, po którym otrzymasz szczegółowy raport energetyczny i odkryj nowe środki i możliwości na dalszy rozwój.

Zgłoszenie:

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!