Transformacja energetyczna – cele i wyzwania

Czy wiesz, że zużycie energii elektrycznej przez obiekty przemysłowe stanowi 37% globalnego zużycia energii elektrycznej?

Zużycie:

Globalny problem nas wszystkich.

Według danych z Międzynarodowej Agencji Energetycznej przemysł wyprzedza pod względem zużywanej energii elektrycznej transport 21%, budynki użytkowe oraz mieszkalne 31%. Pozostałe sektory, takie jak rolnictwo, handel czy usługi, odpowiadały za pozostałe 11%.

 

Nie powinien więc dziwić fakt, że efektywne wykorzystanie energii w zakładach przemysłowych jest jednym z największych wyzwań nadchodzącej przyszłości w przemyśle, a transformacja energetyczna stała się jednym z najważniejszych obszarów obecnej polityki energetyczno – klimatycznej Unii Europejskiej.

Od lat jako NM-D w Polskich zakładach przemysłowych wdrożyliśmy liczne zmiany, doprowadzając do poprawy efektywności energetycznej. W naszym kraju zainteresowanie poprawą jest wciąż dużo mniejsze niż w innych krajach europejskich, ciesząc się dwa razy mniejszym zainteresowaniem niż średnia w Unii Europejskiej.

Dzięki wprowadzeniu rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną, oszczędności w procesach produkcyjnych mogą być bardzo znaczące. W pewnych obiektach przemysłowych można zmniejszyć zużycie energii nawet o 40%.

Do poprawy zarządzania energią zobowiązują przedsiębiorców ciągle postępujące przepisy i dyrektywy unijne, które przewidują dwukrotny wzrost popytu na energię do 2050 r. Jednocześnie zakładają redukcję emisji CO2, mającej na celu poprawę jakości klimatycznej.

Wyzwania:

Jak oszczędzać energię?

Z doświadczenia NM-D wynika, że na przełomie ostatnich 10 lat świadomość problemu poboru energii uległa ogromnemu zwiększeniu i przedsiębiorstwa coraz częściej dostrzegają idące za tą zmianą korzyści.

Dzięki naszym ekspertom, menadżerowie przedsiębiorstw stali się znacznie bardziej świadomi wpływu efektywnego użycia na realne koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, niezależnie od sektora ich działalności.

Pomimo intensywnych działań, które jako firma prowadzimy w rynku od wielu lat, wciąż napotykamy miejsca, w których możliwość poprawy ich efektywności nie została w pełni wykorzystana. Wśród części przedsiębiorstw wciąż istnieje jeszcze niewiedza co do działań, od których należy rozpocząć poprawę efektywności energetycznej swoich firm i zakładów produkcyjnych.

W naszej ofercie dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą zmniejszyć zużycie prądu elektrycznego. Decydując się na rewolucję związaną z poprawą efektywności energetycznej w pierwszej kolejności należy wykonać audyt energetyczny, który wskaże sposoby i rozwiązania na ograniczenie zapotrzebowania na energię.

 

Aby jednak osiągnąć trwałe i skuteczne rezultaty, konieczne jest stworzenie dokładnego planu, który uwzględniłby cztery kluczowe obszary działań:

Rozwiązanie:

4 kroki do zmiany.

Znalezienie newralgicznych punktów umożliwiających optymalizację

Wykonanie pomiarów i analiza wyników

Modernizacja istniejących instalacji i/lub rozbudowa o układy analizy energii oraz energooszczędne rozwiązania

Wprowadzenie monitoringu i kontroli procesów produkcyjnych

Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany i zasobochłonny wcale nie musi taki być, a korzyści są odczuwalne i zauważalne od pierwszego dnia. Wprowadzone zmiany pozytywnie wpływają na koszty działalności, jak i na środowisko naturalne. Jako firma zajmująca się kompleksową obsługą firm z branży przemysłowej zapewniamy odpowiednie wsparcie w każdym procesie, który poprawia efektywność i kondycję przedsiębiorstwa.

Zgłoszenie:

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

Efektywnie wykorzystaj każdą chwilę, napisz do nas i zrób pierwszy krok w kierunku transformacji na lepsze.