Jak zachować zgodność z normą IEC 62443 w branży przemysłowej?

Badania przeprowadzone przez IBM wykazują, że branża produkcyjna jest najbardziej narażona na cyberataki. Producenci maszyn nieustannie poszukują sposobu by najlepiej chronić siebie, swoich klientów i maszyny przed cyberprzestępcami.

Cyberbezpieczeństwo:

W branży przemysłowej.

W ciągu ostatniej dekady w cyberbezpieczeństwie zaobserwowano wiele niepokojących tendencji.

Od ogólnej liczby ataków przez liczbę ataków ransomware po liczbę przeprowadzonych z powodzeniem ataków: wszystkie rosną.

Wraz z liczbą ataków rosną koszty i szkody związane z cyberatakami.

Dlaczego produkcja jest głównym celem hakerów? Z 3 prostych powodów:

  • Fabryki mają dużą podatność na ataki ze względu na swoją złożoność i poprzez połączone ze sobą systemy.
  • Wiele systemów operacyjnych jest już przestarzałych i nie otrzymuje aktualizacji, co czyni je łatwym celem ataków.
  • Fabryki nie mogą pozwolić sobie na kosztowne przestoje.

Reakcja:

Co robią władze i rynek?

Zarówno rządy, jak i rynek podejmują obecnie działania mające na celu zwiększenie cyberbezpieczeństwa w branży produkcyjnej.

Reakcją rządów jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa we wszystkich sektorach poprzez regulacje takie jak NIS2, DORA, ustawa o cyberodporności, RODO i inne. Przepisy te mają na celu poprawę wewnętrznego bezpieczeństwa przedsiębiorstw, jednak ich zakres jest raczej podstawowy i ograniczony.

Z drugiej strony mamy reakcję rynku. Rynek zaczyna oczekiwać (a nawet wymagać), że jako dostawca zapewniasz zgodność z określonymi przepisami i standardami branżowymi. Warto mieć na uwadze chociażby normę IEC 62443 dla przemysłu produkcyjnego.

Dlaczego IEC 62443:

Jest najlepszym standardem?

IXON postrzega normę IEC 62443 jako najwyższy standard produkcji. Jest ku temu 5 powodów:

  • Jest dedykowany producentom maszyn.

  • Norma IEC zawiera szereg zagadnień, dzięki czemu pozwala dostosować się do specyfiki prowadzonej działalności.

  • Jest elastyczny, wykorzystując 4 różne poziomy bezpieczeństwa, które pozwalają rozwijać się krok po kroku w zakresie bezpieczeństwa.

  • Ma konkretne wymagania i jest regularnie aktualizowana.

  • Może być wykorzystywana do zapewnienia zgodności z przepisami obowiązującymi w UE.

Chcesz uzyskać więcej wyjaśnień na temat tego, dlaczego IEC 62443 jest właściwym standardem? Pobierz IXON Security Kit i przeczytaj praktyczny przewodnik po normie IEC 62443, aby dowiedzieć się, jak certyfikować maszyny zgodnie z tą normą.

Bezpieczeństwo:

Dzięki normie IEC 62443.

Pozostaje pytanie, jak zabezpieczyć swoje maszyny. Bezpieczeństwo maszyn to nie tylko zgodność z normą IEC. Jest to ważny element, który stanowi integralną część całego przedsiębiorstwa. Jest to również element organizacji i wykorzystywanej w niej technologii.

 

Norma IEC 62443 składa się z 7 wymagań. IXON podzielił je na 5 głównych tematów: Uwierzytelnianie, Audyt, Ochrona przed zagrożeniami, Ograniczony przepływ danych i Dostępność. Dla każdego zagadnienia opracowanych zostało 5 porad zgodnych z metodą „nisko wiszących owoców”, które wynikają bezpośrednio z normy IEC. Jeśli Twoja maszyna i system stosują się do tych 25 zaleceń, oznacza to, że udało Ci się osiągnąć wszystkie kluczowe założenia IEC.

 

Dowiedz się więcej o wszystkich 25 zaleceniach, oglądając webinarium „Jak spełnić wymagania bezpieczeństwa”, które zostało stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jest częścią Security kit IXON.

Security kit:

Pakiet bezpieczeństwa.

IXON oferuje kilka materiałów i narzędzi związanych z bezpieczeństwem. Można je pobrać za darmo.
Zestaw IXON Security Kit zawiera:

Dowiedz się więcej o IXON. Kliknij…

Tak, chcę otrzymać bezpłatny pakiet bezpieczeństwa:

Niezbędne zgody